Napisz do nas!

 

 

Region

 

  Podhale

  Gmina Czarny Dunajec

  Ciche

 

 

Podhale

      Inaczej Obniżenie Orawsko- Podhalańskie, rozległa kotlina o urozmaiconym ukształtowaniu powierzchni, leżąca pomiędzy Beskidami Zachodnimi na północy, a Tatrami na południu. Ciągnie się z zachodu na wschód na długości 70 km i szerokości 20 - 30 km. 

    Charakterystyczne dla Podhala jest okresowe występowanie suchych i ciepłych wiatrów halnych powodujących gwałtowne podnoszenie się temperatury powietrza oraz zwłaszcza w Kotlinie Orawsko- Nowotarskiej - zjawisko inwersji temperatury zimą - silne mrozy, zamglenia. 

    Na Podhalu występują bogate zasoby wód geotermalnych o temperaturze powyżej 80 stopni Celsjusza.

Podhale jest ciekawym i niepowtarzalnym regionem turystycznym. Zawdzięcza to materialnej kulturze górali, zachowanej i kultywowanej przez nich tradycji, gwary i obrzędowości. Jest również znane dzięki... psu rasy owczarek podhalański.

    

Gmina Czarny Dunajec

Gmina zajmuje obszar około 22 tys. ha i jest jedną z największych jednostek samorządowych w województwie małopolskim. Żyje tu ponad 20 tys. mieszkańców. Szacuje się, że drugie tyle wyemigrowało za "Wielką wodę".

    W skład gminy wchodzą następujące sołectwa: Chochołów, Piekielnik, Pieniążkowice, Dział, Wróblówka, Stare Bystre, Załuczne, Odrowąż, Podczerwone, Ciche, Koniówka, Ratułów, Czerwienne, Podszkle.

    Na terenie gminy Czarny Dunajec znajdują się najcenniejsze, dziewicze torfowiska, geograficznie zlokalizowane na dziale wód Morza Czarnego i Bałtyckiego. Torfowisko "puścizna wielka" jest jednym z największych w Europie.

    Obecnie stanowisko wójta gminy Czarny Dunajec sprawuje pan Józef Babicz.

Zobacz też stronę Gimnazjum w Czarnym Dunajcu

 

Ciche 

    Osada lokowana w 1593 roku przez Tomasza Miętusa wzięła nazwę od potoku Cichego i rozrosła się do dziś w potężne sołectwo (jest drugim co do wielkości sołectwem gminy Czarny Dunajec, liczącym około 2800 mieszkańców).  Wieś ciągnie się od Gruszkowego Wierchu w zachodniej stronie Pogórza Gubałowskiego, aż do stóp Domańskiego Wierchu przed czarnodunajecką równiną.

    Ciche to jedna z najdłuższych wsi w Polsce, licząca ponad 14 km długości, położona na wysokości 700- 850 m n.p.m. Można podzielić ją na kilka części, zaczynając od strony wjazdu z Czarnego Dunajca: Miętustwo, Ciche Dolne. Ciche Środkowe, Ciche Górne i Ciche Wierch.

    W Cichem są dwa kościoły parafialne: w Cichem- Miętustwie pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i w Cichem Górnem pod wezwaniem Świętego Józefa Robotnika, oraz kaplica na Wierch Cichem.

    Z głównych atrakcji Cichego należy wymienić drewniane i murowane XIX- wieczne przydrożne kapliczki, obfitość lasów zwłaszcza na Zadkowskim Wierchu i Ostryszu, wyciąg narciarski (wymarzone miejsce dla narciarzy i snowbordzistów), pensjonat AWRA, gospodarstwa agroturystyczne.

    Z Cichem związana jest również postać Andrzeja Knapczyka- Ducha - twórcy oryginalnych nut góralskich, muzyka, nauczyciela, gawędziarza,  patrona corocznego przeglądu  Muzykowania na Duchową Nutę.

    W Cichem istnieją trzy szkoły:

Ciche Dolne- Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte,
Ciche Górne- Gimnazjum im. Jana Pawła II,
Ciche Wierch- filia Szkoły Podstawowej z klasami 0- 3.

                   

powrót na początek

Podhale 

Gmina Czarny Dunajec

Ciche