Napisz do nas!

Historia szkoły

 Początki nauki w Cichem sięgają roku 1872. Dzieci  i młodzież uczył wędrowny robotnik rolny, w zamian za odpowiednia opłatę w postaci koron austriackich (Polska była pod zaborami) i płodów rolnych. Edukacja trwała ok. 2 lat. O jej wyniki kompletnie nie dbano, bardziej chodziło tu o chęć wzbogacenia się przez nauczyciela i „honor” rodziny.

    Przez blisko 30 lat budynek na szkołę zmieniał się aż 6-krotnie. Uczono w prywatnych domach. W 1900 roku wykupiono teren i zbudowano pierwszą szkołę. Była z drewna, miała 2 sale lekcyjne i mieszkanie dla nauczyciela. Jak wiadomo, w czasie wojny dotąd niedoceniane i dyskryminowane kobiety zaczęły zastępować mężczyzn w codziennych czynnościach, tak więc, podczas I wojny światowej dzieci uczyła kobieta, której mąż-nauczyciel udał się na wojnę. W czasach okupacji niemieckiej szkoła funkcjonowała tylko w porach letnich, gdyż budynek nie był ogrzewany.

    Po II wojnie światowej kadra nauczycielska zwiększyła się do 4 osób, a dyrektorem szkoły został Jan Podolski. Po licznych reformach w latach 50 szkoła podstawowa była obowiązkowa i miała trwać 6 lat. Jednak rodzice nie dostrzegali potrzeby edukacji i wnosili wiele wniosków o przedterminowe zwolnienie swych dzieci ze szkoły. Z powodu przymusowej edukacji i eksplozji demograficznej w państwie, do szkoły jednocześnie uczęszczało aż 170 dzieci z Cichego. Głownie edukacja kończyła się w 3 klasie i była na bardzo niskim poziomie (do następnej klasy nie przechodziło ok. 40 uczniów rocznie). Klasy były liczne, brakowało pomocy naukowych, podręczników, a nawet zeszytów i ołówków. Mimo to, wiele dzieci kończyło szkołę podstawową i dalej kształciło się w liceach i technikach.

    W lutym 1955 roku na polecenie władz dokonano selekcji księgozbiorów i pozycji, które były niezgodne z aktualnym ustrojem politycznym w państwie i poglądami. Ze szkół usunięto katechezę. Jednak dzieci uczęszczały do Chochołowa, gdzie mieściła się parafia i tam wbrew prawu uczyły się religii. Władze komunistyczne dbały jednak o poziom szkoły. Odbywały się częste wizytacje, dzieci miały podręczniki i pomoce naukowe. Bardzo popularne były bezpłatne wczasy i kolonie, w których chętnie uczestniczono. Dzieci zwiedzały m.in. Warszawę, Gdańsk, Kraków, Wieliczkę, Czorsztyn, Chorzów. Ubrane w regionalne stroje były nie lada atrakcją dla mieszkańców. Przy szkole działało wiele zespołów regionalnych, jak Mali Szumni, Mali Śwarni, Cichowianie, które zdobywały wiele nagród na konkursach i przeglądach.

    W 1988 roku ówczesna pani dyrektor Aniela Maryniarczyk postanowiła rozbudować szkołę, która nie mieściła już uczniów. Dzieci uczyły się więc częściowo na remizie OSP i w salce katechetycznej na plebani. Dodatkowo dzięki pomocy finansowej Wspólnoty Leśnej 8 Uprawnionych Wsi z siedzibą w Witowie w latach 70 powstała filia Szkoły Podstawowej na Wierch Cichem, której dyrektorem został pan Onufry Chrobak. W 1994 roku rozpoczęła się rozbudowa szkoły. Mieszkańcy Cichego ofiarowali swoje materiały budowlane i pomagali jako robotnicy. Znaleźli się również sponsorzy, którzy w mniejszym lub większym stopniu przyczynili się do budowy. 17 listopada 1999 roku odbyło się uroczyste poświęcenie i otwarcie rozbudowanej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Króla Jana III Sobieskiego w Cichem.

    W roku szkolnym 2001/2002 rozpoczęło działalność Gimnazjum obejmujące uczniów z miejscowości Ciche, Ratułów, Czerwienne i Stare Bystre. Łącznie do szkoły uczęszczało 239 uczniów.

Opracowanie na podstawie szkolnych kronik

Ania Jakubiec JA:-)